Wielkie święto młodych żużlowców w Gdańsku

Już w najbliższy weekend stadion im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku zapełni się od młodych żużlowców z całego świata. W sobotę 22 lipca o godzinie 14.00 odbędą się tam zawody European 125cc Youth Track Racing Cup, a dzień później o tej samej porze FIM Track Racing  Youth Gold TrophyBędzie to europejski i światowy czempionat dla żużlowców poniżej 16. roku życia na motocyklach o pojemności 125 centymetrów sześciennych. Na obie imprezy wstęp jest wolny.

Oba turnieje mają służyć popularyzacji i upowszechnianiu żużla wśród dzieci oraz młodzieży i organizowane są dla najlepszego międzynarodowego narybku. Weźmie w nich udział ponad 40 zawodników z wielu krajów, w tym oczywiście Polski. Będzie też w tym gronie jedna zawodniczka – Czeszka Stepanka Nyklova.

Będą to zawody dla żużlowców do 16. roku życia, którzy startują na maszynach o pojemności 125 cc (klasyczny motor żużlowy ma pojemność 500 cc). Zasady są te same co w klasycznym żużlu, jedyna różnica polega na tym, że ściganie odbywa się na dystansie trzech okrążeń toru.

W europejskim czempionacie zobaczymy aż 28 uczestników. Będą oni podzieleni na dwie grupy (w obu po 13 zawodników plus rezerwowy). Po czterech seriach startów ustalona zostanie klasyfikacja dla każdej z nich. Następnie po czterech najlepszych zawodników z obu grup wywalczy awans do półfinałów. Ci, którzy zajmą w nich miejsca 1-2 wejdą do finału A, ci z miejsc 3-4 trafią do finału B.

Lista startowa European 125cc Youth Track Racing Cup Final:
Grupa 1:

1. Tajo-Nicolas Groh (Niemcy)
2. Zakhar Lustiuk (Ukraina)
3. Krzysztof Harendarczyk (Polska)
4. Mike Jarczewski (Niemcy)
5. Kristians Murnieks (Łotwa)
6. Jordan Holstein (Niemcy)
7. Boris Charbonnier (Francja)
8. Karel Průša (Czechy)
9. Oliver Bovingdon (Wielka Brytania)
10. Jakub Plutowski (Polska)
11. Volodymyr Skorokhod (Ukraina)
12. August Lattik (Estonia)
13. Štépanká Nyklová (Czechy)

14 (R1). Antoni Jabłoński (Polska)

Grupa 2:

21. Thies Schveer (Niemcy)
22. Niek Meijerink (Holandia)
23. Silvar Avi (Estonia)
24. Andzejs Smulkevics (Łotwa)
25. Mieszko Mudło (Polska)
26. Noah Urda (Francja)
27. Franciszek Szczyrba (Polska)
28. Levi Böhme (Niemcy)
29. Petr Marek (Czechy)
30. Topias Manner (Finlandia)
31. Stene Theo Pijper (Wielka Brytania)
32. Makar Levishyn (Ukraina)
33. Seth Norman (Wielka Brytania)

34 (R2). Wiktor Klecha (Polska)

Nieco inne zasady będą obowiązywały w niedzielę. Tam odbędzie się turniej 24-biegowy z udziałem 24 zawodników i na podstawie wywalczonych w nich punktów ustalona zostanie ostateczna klasyfikacja. Mogą się jednak odbyć wyścigi dodatkowe, jeśli zdarzy się sytuacja, że dwóch lub więcej zawodników będzie się legitymować identycznym dorobkiem, jeśli chodzi o miejsca 1-3.

 Lista startowa FIM Track Racing Youth Gold Trophy:

1. Štépanká Nyklová (Czechy)
2. August Lattik (Estonia)
3. Andre Damian (Rumunia)
4. Mieszko Mudło (Polska)
5. Oliver Bovingdon (Wielka Brytania)
6. Niek Meijerink (Holandia)
7. Kristians Murnieks (Łotwa)
8. Boris Charbonnier (Francja)
9. Stene Theo Pijper (Wielka Brytania)
10. Volodymyr Skorokhod (Ukraina)
11. Levi Böhme (Niemcy)
12. Krzysztof Harendarczyk (Polska)
13. Thies Schweer (Niemcy)
14. Seth Norman (Wielka Brytania)
15. Noah Urda (Francja)
16. Mike Jarczewski (Niemcy)
17. Makar Levishyn (Ukraina)
18. Jakub Plutowski (Polska)
19. Karel Průša (Czechy)
20. Jordan Holstein (Niemcy)
21. Silvar Avi (Estonia)
22. Petr Marek (Czechy)
23. Zakhar Lustiuk (Ukraina)
24. Tajo-Nicolas Groh (Niemcy)
25 (R1). Antoni Jabłoński (Polska)
26 (R2). Franciszek Szczyrba (Polska)

Oba turnieje będą prawdziwym świętem młodzieży, rozpoczynającej swoją przygodę ze speedwayem. W stawce nie zabraknie Polaków. W europejskim czempionacie pokażą się Krzysztof Harendarczyk, Jakub Plutowski, Mieszko Mudło i Franciszek Szczyrba. Rezerwowymi będą Antoni Jabłoński oraz Wiktor Klecha.

Przed rokiem Mudło uplasował się na piątym miejscu w finale na torze w Pardubicach, z kolei Harendarczyk był ósmy. Wygrał startujący z niemiecką licencją Holender Lester Matthijssen przed Niemcem Thiesem Schweerem oraz Karelem Prusą (Czechy). Nazwiska dwóch ostatnich widnieją na liście startowej zawodów w Gdańsku.

Dzień później, w rywalizacji FIM Track Racing Youth Gold Trophy, nasz kraj reprezentować będzie trzech zawodników – Harendarczyk, Mudło oraz Plutowski. Z kolei Szczyrba i Jabłoński zajmą pozycje rezerwowych.  W zeszłym roku mogliśmy cieszyć się ze złotego medalu Maksymiliana Pawełczaka, który przeszedł już do klasy 250 cc i w niedawnym finale SGP 3 wywalczył srebro. Na drugim miejscu w Pardubicach uplasował się wspomniany już wcześniej Matthijssen, który dziś także ściga się na motocyklach o większej pojemności. Będzie za to Niemiec Thies Schweer, który przed rokiem był trzeci.

Wstęp na oba turnieje w Gdańsku jest wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców żużla na stadion im. Zbigniewa Podleckiego. Przez dwa dni odbędą się co najmniej 54 wyścigi i kto wie, czy nie będziemy oglądać w nich przyszłych medalistów mistrzostw świata czy Europy w gronie seniorów.

Translate »