2022 – ENEA EUROPEAN TEAM SPEEDWAY CHAMPIONSHIP

W niedzielę 15 maja, o godzinie 14.00, na stadionie Golęcin w Poznaniu odbędzie się duża międzynarodowa impreza żużlowa – Enea European Team Speedway Championship. W jej premierowej edycji, mającej charakter pilotażowy, wezmą udział cztery narodowe reprezentacje – Wielka Brytania, Dania, Szwecja i Polska. Na zawody zapraszają Ministerstwo Sportu i Turystyki, FIM Europe, Polski Związek Motorowy, Grupa Enea, Miasto Poznań i Speedwayevents.pl. Honorowym patronem imprezy jest europoseł Ryszard Czarnecki.

Enea European Team Speedway Championship to powrót do prawdziwej rywalizacji drużynowej na żużlu, tak lubianej przez kibiców. W europejskim wydaniu takiego turnieju jeszcze nie było. Każdy zespół będzie się składał z 4 zawodników i rezerwowego. Formuła turnieju przewiduje 20 wyścigów, po których wyłonieni zostaną medaliści Enea European Team Speedway Championship czyli – przechodząc na język polski – Enea Drużynowych Mistrzostw Europy na żużlu. Wszystkie zespoły potwierdziły udział w najsilniejszych składach. Możemy więc być pewni, że na poznańskim torze zobaczymy czołowych żużlowców na świecie. Zwycięski zespół otrzyma okazały puchar, a pula nagród dla wszystkich uczestników wyniesie 70 tysięcy euro. Składy poznamy na początku maja.

Wspaniała impreza

– Od dawna myśleliśmy o tej imprezie i sądzę, że jej formuła wpisuje się w oczekiwania fanów żużla. Możemy wrócić do klasycznej rywalizacji drużynowej, po raz pierwszy o europejski tytuł. Składy będą pięcioosobowe, jestem pewien, że wszyscy pojadą w najsilniejszych zestawieniach i czeka nas wspaniała impreza – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe oraz szef Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

– Ta impreza to ziszczenie pewnych naszych marzeń. Rozmawialiśmy o niej od dłuższego czasu. Ostatnio pojawiały się jednak pewne obiektywne przeszkody, by ją zorganizować, na co nie mieliśmy wpływu. Dlaczego Poznań? Jest tu dobry klimat dla żużla, powstał ciekawy zespół ligowy i kibice, mam taką nadzieję, tłumnie zjawią się na tej imprezie. Chciałbym podziękować Ministerstwu Sportu i Turystyki, sponsorowi tytularnemu – Grupie Enea, a także prezydentowi Poznania i patronowi honorowemu, bez których przychylnego nastawienia nie udałoby się doprowadzić tego wydarzenia do skutku – powiedział Maciej Polny ze Speedwayevents.pl, która to marka odpowiadać będzie za organizację Enea European Team Speedway Championship.

Wyrównana stawka

– Chciałbym podziękować za zaproszenie dla naszej reprezentacji do udziału w tym wydarzeniu. Jestem przekonany, że będą to ciekawe zawody, stojące na wysokim poziomie. Z pewnością nasza drużyna zrobi wszystko, co w jej mocy, by dobrze zaprezentować się w Poznaniu – powiedział Morgan Andersen, menedżer reprezentacji Szwecji.

– Dobrze jest widzieć taką imprezę w kalendarzu, na co od lat czekaliśmy. Pełna rywalizacja drużynowa w składach pięcioosobowych – to będzie doskonałe widowisko. Bardzo się cieszę na to wydarzenie, mamy dobrą drużynę, ale pozostałe zespoły też są bardzo silne. Trudno wskazać faworyta – powiedział Hans Nielsen, menedżer reprezentacji Danii, który ma dobre wspomnienia z Poznania, gdzie w 1991 roku wywalczył wspólnie z Janem Ove Pedersenem i Tommym Knudsenem złoty medal Mistrzostw Świata Par.

– Jestem przekonany, że będzie tu udany turniej i każdy team świetnie się do tych zawodów przygotuje. Naszym celem będzie oczywiście wykonanie dobrej roboty – czyli triumf w tej imprezie i powtórzenie sukcesu z zawodów Speedway of Nations. To byłby fantastyczny scenariusz, ale wszystko jak zawsze rozstrzygnie się na torze ­- przyznał Rob Painter, menedżer reprezentacji Wielkiej Brytanii.

– Cieszę się, że możemy mieć w Poznaniu zawody o tak dużej randze. Wielokrotnie zdobywaliśmy złote medale Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów i zawsze mówiliśmy, że fajnie byłoby się doczekać rywalizacji seniorskiej o złoto Starego Kontynentu. Świetnie się stało, że dojdzie to wreszcie do skutku. Formuła rywalizacji jest bardzo prosta, a zarazem bardzo sprawiedliwa. Już dziś zapraszam 15 maja na Stadion Golęcin. To jest impreza mistrzowska i obiecuję, że postaramy się ten tytuł zdobyć – powiedział menedżer reprezentacji Polski, Rafał Dobrucki.

Powrót po 31 latach

Tegoroczny finał Enea European Team Speedway Championship w Poznaniu ma charakter pilotażowy. W przyszłym roku zaplanowano już eliminacje. Ich formuła będzie zależeć od liczby zgłoszeń. Start w finale zapewniony będzie miał jedynie gospodarz. Turniej, który wyłoni medalistów w roku 2023 na pewno nie odbędzie się w Polsce.

Miasto Poznań gościło już wielkie wydarzenie żużlowe – w 1991 roku odbył się na stadionie Golęcin finał Mistrzostw Świata Par. Enea European Team Speedway Championship to powrót speedwaya na najwyższym poziomie do tego miasta po 31 latach. – Nasze miasto organizuje dużo imprez międzynarodowych, teraz żużel dołącza do grona wielkich wydarzeń sportowych w Poznaniu. Wierzę, że Enea Drużynowe Mistrzostwa Europy na żużlu zapiszą się złotymi zgłoskami na kartach historii poznańskiego sportu – powiedziała Ewa Bąk, dyrektor departamentu sportu Urzędu Miasta Poznania.

Enea – sponsor tytularny

Sponsorem tytularnym majowych zawodów na stadionie Golęcin będzie Grupa Enea – wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.

Enea od lat wspiera sport – zarówno zawodowy, jak i młodzieżowy. Jest sponsorem tytularnym m.in. drużyn siatkarskich i koszykarskich w północno-zachodniej Polsce, zawodów żużlowych oraz największych imprez triathlonowych. Edukację sportową dzieci promuje w ramach projektu Enea Akademia Sportu.

Jest też sponsorem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich i Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Ambasadorską marki jest Natalia Partyka, utytułowana zawodniczka tenisa stołowego i wielokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich i medalistka igrzysk paraolimpijskich.

Start sprzedaży biletów na te zawody nastąpi za kilka dni. Szczegóły zostaną podane w osobnym komunikacie. Ceny będą zaczynać się od 40 zł. Bezpośrednią transmisję z zawodów przeprowadzi kanał TVP Sport.

 

Translate »