2021 – Orlen Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego

13 września na Stadionie im. płk. Franciszka Hynka w Gnieźnie odbędzie się ORLEN XII Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Choć to impreza względnie młoda, można nazwać ją już mianem tradycyjnej, a lista dotychczasowych zwycięzców wygląda imponująco.

Pierwszy turniej o królewskie insygnia odbył się w 2008 roku. Inauguracyjna edycja była szczególnie wyjątkowa, bo nie tylko zapoczątkowała piękną tradycją, ale również – czy może raczej przede wszystkim – odbyła się tydzień po wielkiej tragedii, która spotkała gnieźnieński klub. W drodze na mecz Startu do ukraińskiego Równego, spłonął samochód przewożący 11 motocykli zawodników czerwono-czarnych. Pod znakiem zapytania stanął i turniej, i dalszy udział klubu w rozgrywkach ligowych, bo część żużlowców straciła w pożarze cały sprzęt. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Start dalej jechał w lidze, a turniej doszedł do skutku, choć zdecydowano się podwyższyć ceny biletów, by wspomóc poszkodowanych zawodników.

Zwycięzcą pierwszej edycji został dzisiejszy selekcjoner reprezentacji Polski, Rafał Dobrucki. Wtedy jeszcze żużlowiec, a dziś trener, zdecydował się na piękny gest i zrzekł się należnej nagrody, by wspomóc gnieźnieński klub. Nic zatem dziwnego, że pierwszy król gnieźnieńskiego żużla był nazywany później Rafałem I Szczodrym.

Zapoczątkowaną w 2008 roku tradycję kontynuowano. Dzięki wsparciu sponsorów, w kolejnych edycjach brali udział bardziej utytułowani zawodnicy, niż w pierwszej odsłonie. Na liście zwycięzców zapisywali się w kolejnych latach: Greg Hancock, Tomasz Gollob, Emil Sajfutdinow, Ryan Sullivan, Nicki Pedersen, czy Patryk Dudek.

Niestety losy gnieźnieńskiego klubu w sezonie 2015 mocno się skomplikowały, co wpłynęło na turniej. W tamtym roku rywalizację o miano króla gnieźnieńskiego żużla połączono z Indywidualnymi Międzynarodowymi Mistrzostwami Nice Polskiej Ligi Żużlowej, które wygrał Rafał Okoniewski. Rok później było jeszcze gorzej, bo zawody w ogóle nie doszły do skutku. Wszystko dlatego, że Startu Gniezno nie było wówczas na żużlowej mapie Polski.

Tradycję reaktywowano w 2017 roku i za wyjątkiem sezonu 2020, gdy na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa, turniej odbywa się nieprzerwanie. Od reaktywacji na listę zwycięzców wpisali się: Oskar Fajfer, Maciej Janowski i Przemysław Pawlicki. Co ciekawe, od samego początku żaden z żużlowców nie zdołał zdobyć królewskich insygniów więcej niż raz. Czy ta tradycja zostanie podtrzymana? Przekonamy się już 13 września.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN, sponsorem głównym Enea, partnerem Lotto.

 

 

 

 

 

 

 

Translate »