2023 – FIM Track Racing Youth Gold Trophy

Nowy indywidualny mistrz świata w klasie 125 cc – Noah Urda złoto wywalczył w pięknym stylu. Zawody w Gdańsku zakończył z kompletem zwycięstw. O drugim i trzecim miejscu decydował bieg dodatkowy. Srebro zdobył Niemiec – Thies Schweer, a brąz Makar Levishyn.

Drugi dzień młodzieżowego ścigania w Gdańsku upłynął bardzo szybko. W zawodach najlepiej odnalazł się triumfator – Noah Urda, który przez całe spotkanie nie zaznał smaku porażki. Kroku dotrzymywali mu trzej rywale: Thies Schweer z Niemiec, Seth Norman z Wielkiej Brytanii oraz Makar Levishyn z Ukrainy. W biegu dodatkowym najlepszy był Niemiec, a drugie miejsce zajął Ukrainiec. Tym samym zapewnili sobie miejsca na podium.

Brązowy medal to historyczny sukces dla ukraińskiego żużla. Makar Levishyn jest pierwszym zawodnikiem z tego kraju, który wywalczył medal mistrzostw świata w klasie 125cc i nie ukrywał z tego powodu swojej radości: – Podczas zawodów byłem bardzo zestresowany. Rywale byli naprawdę mocni, ale po wczorajszym turnieju czułem się pewniej na torze. Mam same dobre wspomnienia z Gdańska. Medal zdobyłem dla całej Ukrainy – powiedział Levishyn.

W walce o medale mistrzostw świata w klasie 125cc niewiele zabrakło Polakom. Najlepsi z naszych reprezentantów byli Mieszko Mudło i Jakub Plutowski, którzy wywalczyli po 10 punktów, co dało odpowiednio piątą i szóstą lokatę. Krzysztof Harendarczyk skończył na 8. miejscu z dorobkiem 8 punktów.