2023 – European 125cc Youth Track Racing Cup

W sobotnie popołudnie mogliśmy oglądać wyjątkowe ściganie w wykonaniu młodzieży. Na torze w Gdańsku odbyły się zawody European 125cc Youth Track Racing Cup. Zdominowali je Polacy. Najlepszy był Mieszko Mudło, drugie miejsce zajął Jakub Plutowski, a trzecie Krzysztof Harendarczyk. Tuż za podium uplasował się Franiszek Szczyrba.

Podczas European 125cc Youth Track Racing Cup rozegrano 26 biegów w rundzie zasadniczej, dwa półfinały i dwa finały. W Finale A rozstrzygano kolejność miejsc na podium, a w finale B miejsca 5-8. W decydującej batalii o medale  nie brakowało emocji i dramaturgii. Wyścig powtarzano aż trzy razy.

Pierwsza odsłona została przerwana z powodu ruchu na starcie Jakuba Plutowskiego. Wychowanek Włókniarza Częstochowa dostał ostrzeżenie. W drugiej odsłonie na tor upadł Franciszek Szczyrba. Dopiero za trzecim razem udało się rozegrać pełne trzy okrążenia. Pewnie od startu do mety prowadził Mieszko Mudło, który wygrał w sobotę wszystkie swoje wyścigi, a po końcowym triumfie nie ukrywał zadowolenia z wygranej.
– Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, dobrze mi się dzisiaj ścigało. Na torze pojawiło się kilka dziurek, które trzeba było mądrze omijać i mi się to udawało. To też był klucz do sukcesu – powiedział złoty medalista.

Wyniki

Grupa 1

1. Jakub Plutowski (Polska) 11 (3,3,3,2)
  2. Karel Průša (Czechy) 10 (2,2,3,3)
  3. Krzysztof Harendarczyk (Polska) 9 (d,3,3,3)
  4. Zachar Lustiuk (Ukraina) 9 (3,3,2,1)
  5. Mike Jarczewski (Niemcy) 8 (1,2,2,3)
  6. Oliver Bovingdon (Wielka Brytania) 7 (2,2,2,1)
  7. Kristians Murnieks (Łotwa) 6  (0,2,3,1)
  8. Štépanká Nyklová (Czechy) 5 (1,1,3,0)
  9. Wołodymyr Skorohod (Ukraina) 5 (1,2,1,1)
  10. August Lattik (Estonia) 3 (0,1,0,2)
  11. Tajo-Nicolas Groh (Austria) 2 (2,0,0,0)
  12.
Jordan Holstein (Niemcy) 2 (1,d,1,w) 2
  13. Boris Charbonnier (Francja) 1 (0,0,1,0)
14
  14. Antoni Jabłoński (Polska) NS

Grupa 2

1. Mieszko Mudło (Polska) 12 (3,3,3,3)
  2. Noah Urda (Francja) 10 (3,3,1,3)
  3. Franciszek Szczyrba (Polska) 9 (2,3,3,1)
  4. Thies Schwer (Niemcy) 7 (0,1,3,3)
  5. Seth Norman (Wielka Brytania) 7 (1,1,3,2)
  6. Levi Böhme (Niemcy) 6 (2,2,0,2)
  7. Makar Lewiszyn (Ukraina) 6 (2,t,2,2)
  8. Petr Marek (Czechy) 6 (1,3,1,1)
  9. Wiktor Klecha (Polska) 4 (2,2)
  10. Stene Theo Pijper (Wielka Brytania) 4 (1,1,0,2)
  11. Niek Meijerink (Holandia) 3 (0,0,2,1)
  12. Andrzej Smulkiewicz (Łotwa) 3 (2,1,t,0)
  13. Topias Manner (Finlandia) 1 (1,0,0,w)
  14. Silvar Avi (Estonia) 0 (0,0,0,0)

Półfinał 1: Harendarczyk, Plutowski, Urda, Schweer

Półfinał 2: Mudło, Szczyrba, Prusa, Lustiuk

Finał B: Schweer, Prusa, Urda, Lustiuk

Finał A: Mudło, Harendarczyk, Plutowski, Szczyrba (w)

W niedzielę kolejna odsłona młodzieżowej rywalizacji. Zawodnicy powalczą w turnieju FIM Track Racing Youth Gold Trophy czyli zawodach o randze mistrzostw świata. W tych zawodach nasz kraj reprezentować będzie trzech zawodników – Harendarczyk, Mudło oraz Plutowski. Z kolei Szczyrba i Antoni Jabłoński zajmą pozycje rezerwowych.