Zapraszamy na FIM Long Track World Championship do Ostrowa Wielkopolskiego. Pożegnanie z torem Stanisława Burzy

Druga z sześciu tegorocznych rund cyklu FIM Long Track World Championship odbędzie się już w sobotę, 17 czerwca o godzinie 19.00 na stadionie miejskim przy ul. Piłsudskiego 64 w Ostrowie Wielkopolskim. W stawce znalazło się dwóch reprezentantów Polski – Stanisław Burza (dzika karta) oraz Mateusz Pacek (rezerwowy).

Pierwotnie na liście startowej widniało także nazwisko Dawida Lamparta, który był pierwszym rezerwowym, ale finalnie nie przystąpi do rywalizacji. Zastąpi go reprezentant Argentyny Carlos Eber Ampugnani. Do Ostrowa Wielkopolskiego nie dotrze także kontuzjowany Max Dilger (Niemcy). W jego miejsce pojedzie Dave Meijerink (Holandia).

W tym sezonie cyklu FIM Long Track World Championship zaplanowano sześć turniejów. Po pierwszym z nich, który odbył się w Herxheim (Niemcy), w klasyfikacji generalnej prowadzi Josef Franc (Czechy) przed Zachem Wajtknechtem (Wielka Brytania) oraz Lukasem Fienhage (Niemcy). Po Ostrowie Wielkopolskim zawodnicy zawitają jeszcze do francuskich miast Marmande (13 lipca) i Morizes (2 września) oraz niemieckich – Muhldorf (20 sierpnia) i Scheeßel (17 września). Łączna suma punktów z sześciu turniejów utworzy ostateczną klasyfikację generalną.

W zeszłym roku złoty medal IMŚ na długim torze wywalczył reprezentant Francji Mathieu Tresarrieu, który jednak w tym roku skupił się na pracy zawodowej i nie przystąpił do rywalizacji. Obok Francuza miejsca na podium zajęli w zeszłym roku dwaj Brytyjczycy – Zach Wajtknecht i Chris Harris.

Zmagania najlepszych żużlowców na świecie, specjalizujących się w jeździe na długim torze, zawitają do Polski czwarty raz z rzędu i piąty w historii. Dotychczas wszystkie zawody odbyły się w Rzeszowie, gdzie rozdawano nawet medale. Te z najcenniejszego kruszcu zawisły na szyjach Lukasa Fienhage (2020 – zwycięzca turnieju) oraz Romano Hummela (2021; turniej wygrał Martin Smolinski). Z kolei w 2022 roku jedną z rund FIM Long Track World Championship wygrał Duńczyk Kenneth Kruse Hansen, który wyprzedził Stanisława Burzę.

Najbardziej utytułowany reprezentant naszego kraju, jeśli chodzi o tę odmianę żużla, trzykrotnie stawał w Rzeszowie na podium. Był dwukrotnie trzeci (w 2020 i 2021 roku) oraz drugi (przed rokiem). W sezonie 2022 Burza jeździł jako stały uczestnik cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze. Nie zdołał utrzymać miejsca w elicie, ale pokazał się na pewno z dobrej strony. Teraz jednak doświadczony zawodnik, na co dzień trener drugoligowej Unii Tarnów, postanowił zakończyć swoją przygodę z long trackiem. W Ostrowie Wielkopolskim pokaże się kibicom po raz ostatni w karierze.

– Gdybym był młodszy i nie musiał znosić tak wielu kontuzji w trakcie mojej kariery, pewnie mógłbym się dalej bawić w long track, bo to sprawiało mi dużo radości. W tej odmianie żużla nie ma tak dużej presji wyniku, jeździ się na większym luzie. Po to, żeby się pokazać z jak najlepszej strony i zdobywać po prostu jak najwięcej punktów. Startowałem głównie dla przyjemności, a zdarzało mi się odnosić sukcesy czy nawet stawać na podium. Początkowo nie było łatwo, ale trzeba się cieszyć z tego co osiągnąłem. Czas jednak powiedzieć stop i z pewnością w Ostrowie Wielkopolskim łezka mi się zakręci w oku – powiedział Burza.

Lista startowa zawodów w Ostrowie Wielkopolskim

1. Gaetan Stella (Francja) #104

2. Hynek Stichauer (Czechy) #86

3. Kenneth Kruse Hansen (Dania) #333

4. Stephan Katt (Niemcy) #42

5. Stanisław Burza (Polska) #15

6. Romano Hummel (Holandia) #666

7. Martin Smolinski (Niemcy) #84

8. Dave Meijerink (Holandia) #63

9. Mika Meijer (Holandia) #54

10. Lukas Fienhage (Niemcy) #125

11. Zach Wajtknecht (Wielka Brytania) #109

12. Jacob Bukhave (Dania) #79

13. Josef Franc (Czechy) #444

14. Theo Pijper (Holandia) #115

15. Chris Harris (Wielka Brytania) #37

Rezerwowi

16. Carlos Eber Ampugnani (Argentyna) #16

17. Mateusz Pacek (Polska) #17

Zasady zawodów są następujące – w każdym wyścigu startuje po 5 zawodników i obowiązuje punktacja 4-3-2-1-0. Po 15. wyścigach dwóch najskuteczniejszych zawodników wywalczy awans do finału. Żużlowcy z miejsc 3-7 rywalizują z kolei o trzy miejsca w wyścigu finałowym podczas biegu ostatniej szansy. Ostateczna kolejność turnieju ustalana jest na podstawie wyników Finału. Zawodnicy z lokat 6-15 zajmują zawodnicy na podstawie rezultatów z rundy zasadniczej.

 

Zwycięzca zawodów otrzymuje 21 punktów do klasyfikacji generalnej FIM Long Track World Championship. Zdobywca drugiego miejsca – 19, trzeciego – 17, czwartego – 15, piątego – 13, szóstego – 11, siódmego – 10, ósmego – 9, dziewiątego – 8, dziesiątego – 7, jedenastego – 5, dwunastego – 4, trzynastego – 3, czternastego – 2 i piętnastego – 1. Zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 16 i 17 nie otrzymują żadnych punktów.

Bilety na ostrowski turniej można kupować online na stronie internetowej bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Ceny biletów na FIM Long Track World Championship

 

Bilet VIP

Normalny – 300 zł (w cenie wysokiej klasy catering – open bar z napojami alkoholowymi i niealkoholowymi, bufet ciepły i zimny, przekąski, desery, zestaw upominków, program zawodów, miejsce parkingowe, miejsce siedzące na Trybunie Głównej)

Ulgowy – 150 zł – dzieci i młodzież w wieku do 18 lat (w cenie wysokiej klasy catering – open bar z napojami niealkoholowymi, bufet ciepły i zimny, przekąski, desery, zestaw upominków, program zawodów, miejsce parkingowe, miejsce siedzące na Trybunie Głównej)

Bilet Trybuna Główna (na linii start-meta)

Normalny – 40 zł

Ulgowy – 30 zł (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (roczniki urodzenia 2004-2013), studenci do lat 10-26, emeryci i renciści – obowiązują legitymacje

Bilet Pozostałe sektory

Normalny – 20 zł

Ulgowy – 15 zł (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (roczniki urodzenia 2004-2013), studenci do lat 10-26, emeryci i renciści – obowiązują legitymacje)

***

Sprzedaż wejściówek prowadzona jest także w wybranych punktach stacjonarnych na terenie całego kraju. Ich lista do znalezienia TUTAJ. W dniu zawodów, od godziny 16.30, bilety i programy będą dostępne także w stadionowych kasach oraz na stoiskach stacjonarnych wokół stadionu. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym). Bramy stadionu zostaną otwarte o 17.30.

Translate »