Walkę o Wielki Finał Drużynowych Mistrzostw Europy czas zacząć. Zapraszamy na Finały A i B do Pardubic oraz Gdańska

Już w najbliższy weekend w Pardubicach oraz w Gdańsku rozpocznie się sezon żużlowy w wydaniu międzynarodowym. 30 marca w tych właśnie miastach rozegrane zostaną Finały A i B Drużynowych Mistrzostw Europy. Stawką jest oczywiście udział w Wielkim Finale, który 6 kwietnia odbędzie się w Grudziądzu. Tam czeka już reprezentacja Polski, która w sobotę pozna trzech rywali.

Tegoroczny Finał A rozegrany zostanie w czeskich Pardubiach. O awans do Wielkiego Finału będą walczyć tam reprezentacje: Danii, Czech, Słowenii i Norwegii. Start rywalizacji za naszą południową granicą zaplanowano na 15.00.

Godzinę wcześniej rozpocznie się w Gdańsku European Team Speedway Championship – Final B. Nieformalnym gospodarzem tych zawodów będzie reprezentacja Ukrainy, która z uwagi na działania wojenne na terenie tego kraju, nie jest w stanie przeprowadzić turnieju u siebie. Wzorem innych dyscyplin sportu, FMU z chęcią przyjęła propozycję organizacji imprezy na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, choć oficjalnie odbędzie się ona pod szyldem PZM.

Niemniej dla sporej społeczności ukraińskiej, żyjącej i pracującej na terenie Gdańska oraz całego województwa pomorskiego, będzie to z pewnością dobra okazja, by bezpośrednio dopingować sportowców z tego kraju w międzynarodowej rywalizacji. Oprócz reprezentantów Ukrainy, kibice w Gdańsku będą oglądać drużyny z Łotwy, Niemiec i Szwecji.

Na papierze faworytami gdańskich zawodów wydają się być ci ostatni, ale pozostałe drużyny z pewnością też myślą o awansie do decydującej rozgrywki w Grudziądzu. Zapowiada się naprawdę ciekawy turniej na rozpoczęcie sezonu.

Dodatkowym elementem będzie wyścig memoriałowy, poświęcony pamięci Zbigniewa Podleckiego, legendy gdańskiego Wybrzeża oraz polskiego speedwaya, który jest patronem stadionu przy ul. Zawodników 1. Zmierzą się w nim żużlowcy, nominowani do startu w wyścigu numer 20.

Wstęp na turniej na stadionie przy ul. Zawodników 1 jest wolny, w sprzedaży – na stoiskach z gadżetami – będą jedynie programy, z których dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. Bramy stadionu zostaną otwarte o 13.00, czynne będzie jedynie wejście główne na obiekt.

Zarówno z Finału A jak i Finału B awans uzyskają zwycięzcy. Stawkę w Wielkim Finale uzupełni ta drużyna z drugich miejsca, która zdobędzie więcej punktów. Walka o medale już 6 kwietnia o 14.00 w Grudziądzu. Bilety na te zawody można kupować online na stronie http://bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Składy drużyn

Final A

Dania (menedżer Nicki Pedersen)

1. Mikkel Michelsen
2. Mads Hansen
3. Rasmus Jensen
4. Anders Thomsen
17. Bastian Pedersen

Czechy (menedżer Zdenek Schneiderwind)

5. Jan Kvech
6. Vaclav Milik
7. Daniel Klima
8. Jan Macek
18. Adam Bednar

Norwegia (menedżer Rune Holta)

9. Mathias Pollestad
10. Truls Kamhaug
11. Glenn Moi
12. Lasse Fredriksen

Słowenia (menedżer Gregor Arnsek)

13. Matic Ivacic
14. Anże Grmek
15. Luka Omerzel
16. TBA

Final B

Łotwa (menedżer Vladimir Vagels)

1. Andžejs Ļebedevs
2. Oļegs Mihailovs
3. Jevgeņijs Kostigovs
4. Daniils Kolodinskis
5. Francis Gusts

Niemcy (menedżer Mathias Bartz)

5. Valentin Grobauer
6. Erik Riss
7. Kevin Woelbert
8. Sandro Wassermann
18. Norick Bloedorn

Szwecja (menedżer Morgan Andersson)

9. Jacob Thorssell
10. Antonio Lindbaeck
11. Fredrik Lindgren
12. Kim Nilsson
19. Casper Henriksson

Ukraina (menedżer Siergiej Latosiński)

13. Marko Levishyn
14. Andriy Karpov
15. Stanislav Melnychuk
16. Vitalii Lysak
20. Nazar Parnitskyi

Translate »