Polacy triumfatorami Reall European Pairs Speedway Championship Final

Reprezentacja Polski po raz kolejny w tym sezonie pokazała się z bardzo dobrej strony i na jego zakończenie została Mistrzem Europy Par. Nasza drużyna w składzie: Przemysław Pawlicki, Szymon Woźniak i rezerwowy Mateusz Cierniak nie dała rywalom szans, choć o jej triumfie zdecydował finalnie ostatni wyścig dnia, wygrany podwójnie z Łotyszami. Drugie miejsce wywalczyli w Opolu Duńczycy, a brązowe medale zgarnęli Finowie.

Polscy żużlowcy w obecnym sezonie nie mają sobie równych. Po złocie w Drużynowych Mistrzostwach Europy i Pucharze Świata, przyszedł czas na Mistrzostwo Europy Par. W Opolu największymi rywalami Polaków byli Duńczycy, którzy wystąpili w składzie Rasmus Jensen i Mads Hansen. Zawodnicy prowadzeni przed Nickiego Pedersena wywalczyli 24 punkty.

Polacy przed swoim ostatnim startem przeciwko Łotwie mieli ich 21 i było jasne, że by zdobyć złoto muszą wygrać co najmniej 4:2. Ostatecznie zwyciężyli 5:1 i po przejechaniu mety Przemysław Pawlicki i Szymon Woźniak mogli się cieszyć z triumfu razem z kibicami.

Ostatecznie okazali się o 2 punkty lepsi (m.in. dzięki wygranej 4:2 nad potomkami Hamleta) i tym samym podtrzymali passę złotych medali w tego typu zawodach na polskich torach. Wcześniej ta sztuka udała się w 2005 roku w Gdańsku oraz w 2011 w Pile.

– Chodzi o to, żeby wygrywać i to nam się udało. To jest piękny, złoty sezon polskiego żużla i bardzo się cieszymy, że uzbieraliśmy całkiem duży koszyk złotych krążków – powiedział Szymon Woźniak.

Do samego końca ważyły się losy brązowego krążka. W walce o 3. miejsce były reprezentacje: Wielkiej Brytanii, Łotwy i Finlandii. Lepsi okazali się Finowie, którzy w decydującym po zawodach nie kryli radości:

– To historyczny sukces dla Finlandii i nie będziemy ukrywać, że jesteśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi. Zawodnicy bardzo się napracowali i jestem z nich dumny – podsumował menedżer Finlandii – Tomi Nevanperä.