Drugi etap walki o medale FIM Long Track World Championship już 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Pożegnanie z torem Stanisława Burzy

Druga z sześciu tegorocznych rund cyklu FIM Long Track World Championship odbędzie się już w sobotę, 17 czerwca o godzinie 19.00 na stadionie miejskim przy ul. Piłsudskiego 64 w Ostrowie Wielkopolskim. W stawce znalazło się aż trzech reprezentantów Polski – Stanisław Burza (dzika karta) oraz Dawid Lampart i Mateusz Pacek (rezerwowi).

Zmagania najlepszych żużlowców na świecie, specjalizujących się w jeździe na długim torze, zawitają do Polski czwarty raz z rzędu i piąty w historii. Dotychczas wszystkie zawody odbyły się w Rzeszowie, gdzie rozdawano nawet medale. Te z najcenniejszego kruszcu zawisły na szyjach Lukasa Fienhage (2020) oraz Romano Hummela (2021). Z kolei w 2022 roku jedną z rund FIM Long Track World Championship wygrał Duńczyk Kenneth Kruse Hansen, który wyprzedził Stanisława Burzę.

KUP BILET

Najbardziej utytułowany reprezentant naszego kraju, jeśli chodzi o tę odmianę żużla, trzykrotnie stawał w Rzeszowie na podium. Był dwukrotnie trzeci (w 2020 i 2021 roku) oraz drugi (przed rokiem). W sezonie 2022 Burza jeździł jako stały uczestnik cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze. Nie zdołał utrzymać miejsca w elicie, ale pokazał się na pewno z dobrej strony. Teraz jednak doświadczony zawodnik, na co dzień trener drugoligowej Unii Tarnów, postanowił zakończyć swoją przygodę z long trackiem. W Ostrowie Wielkopolskim pokaże się kibicom po raz ostatni w karierze.

– Gdybym był młodszy i nie musiał znosić tak wielu kontuzji w trakcie mojej kariery, pewnie mógłbym się dalej bawić w long track, bo to sprawiało mi dużo radości. W tej odmianie żużla nie ma tak dużej presji wyniku, jeździ się na większym luzie. Po to, żeby się pokazać z jak najlepszej strony i zdobywać po prostu jak najwięcej punktów. Startowałem głównie dla przyjemności, a zdarzało mi się odnosić sukcesy czy nawet stawać na podium. Początkowo nie było łatwo, ale trzeba się cieszyć z tego co osiągnąłem. Czas jednak powiedzieć stop i z pewnością w Ostrowie Wielkopolskim łezka mi się zakręci w oku – powiedział Burza.

KUP BILET

Podczas czerwcowych zawodów naszych reprezentantów będzie zresztą nieco więcej. Pozycje rezerwowych obsadzą Dawid Lampart oraz Mateusz Pacek. Dla tego pierwszego będzie to premierowa jazda w tej odmianie speedwaya.

W tym sezonie cyklu FIM Long Track World Championship zaplanowano sześć turniejów. Po pierwszym z nich, który odbył się w Herxheim (Niemcy), w klasyfikacji generalnej prowadzi Josef Franc (Czechy) przed Zachem Wajtknechtem (Wielka Brytania) oraz Lukasem Fienhage (Niemcy). Po Ostrowie Wielkopolskim zawodnicy zawitają jeszcze do francuskich miast Marmande (13 lipca) i Morizes (2 września) oraz niemieckich – Muhldorf (20 sierpnia) i Scheeßel (17 września).

KUP BILET

Lista startowa zawodów w Ostrowie Wielkopolskim

 1. Gaetan Stella (Francja) #104
 2. Hynek Stichauer (Czechy) #86
 3. Kenneth Kruse Hansen (Dania) #333
 4. Stephan Katt (Niemcy) #42
 5. Stanisław Burza (Polska) #15
 6. Romano Hummel (Holandia) #666
 7. Martin Smolinski (Niemcy) #84
 8. Max Dilger (Niemcy) #31
 9. Mika Meijer (Holandia) #54
 10. Lukas Fienhage (Niemcy) #125
 11. Zach Wajtknecht (Wielka Brytania) #109
 12. Jacob Bukhave (Dania) #79
 13. Josef Franc (Czechy) #444
 14. Theo Pijper (Holandia) #115
 15. Chris Harris (Wielka Brytania) #37

Rezerwowi

 1. Dawid Lampart (Polska) #16
 2. Mateusz Pacek (Polska) #17

Zasady zawodów są następujące – w każdym wyścigu startuje po 5 zawodników i obowiązuje punktacja 4-3-2-1-0. Po 15. wyścigach dwóch najskuteczniejszych zawodników wywalczy awans do finału. Żużlowcy z miejsc 3-7 rywalizują z kolei o trzy miejsca w wyścigu finałowym podczas biegu ostatniej szansy. Ostateczna kolejność turnieju ustalana jest na podstawie wyników Finału. Zawodnicy z lokat 6-15 zajmują zawodnicy na podstawie rezultatów z rundy zasadniczej.

Zwycięzca zawodów otrzymuje 21 punktów do klasyfikacji generalnej FIM Long Track World Championship. Zdobywca drugiego miejsca – 19, trzeciego – 17, czwartego – 15, piątego – 13, szóstego – 11, siódmego – 10, ósmego – 9, dziewiątego – 8, dziesiątego – 7, jedenastego – 5, dwunastego – 4, trzynastego – 3, czternastego – 2 i piętnastego – 1. Zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 16 i 17 nie otrzymują żadnych punktów.

KUP BILET

Bilety na ostrowski turniej można już kupować online na stronie internetowej bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Ceny biletów na FIM Long Track World Championship

Bilet VIP 

Normalny – 300 zł (w cenie wysokiej klasy catering – open bar z napojami alkoholowymi i niealkoholowymi, bufet ciepły i zimny, przekąski, desery, zestaw upominków, program zawodów, miejsce parkingowe, miejsce siedzące na Trybunie Głównej)

Ulgowy – 150 zł – dzieci i młodzież w wieku do 18 lat (w cenie wysokiej klasy catering – open bar z napojami niealkoholowymi, bufet ciepły i zimny, przekąski, desery, zestaw upominków, program zawodów, miejsce parkingowe, miejsce siedzące na Trybunie Głównej)

Bilet Trybuna Główna (na linii start-meta)

Normalny – 40 zł

Ulgowy – 30 zł (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (roczniki urodzenia 2004-2013), studenci do lat 10-26, emeryci i renciści – obowiązują legitymacje)

Bilet Pozostałe sektory

Normalny – 20 zł

Ulgowy – 15 zł (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (roczniki urodzenia 2004-2013), studenci do lat 10-26, emeryci i renciści – obowiązują legitymacje)

KUP BILET

***

Sprzedaż wejściówek prowadzona jest także w wybranych punktach stacjonarnych na terenie całego kraju. Ich lista do znalezienia TUTAJ. W dniu zawodów, od godziny 16.30, bilety i programy będą dostępne także w stadionowych kasach oraz na stoiskach stacjonarnych wokół stadionu. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym). Bramy stadionu zostaną otwarte o 17.30.

***

Organizatorzy przygotowali pulę bezpłatnych wejściówek dla kibiców niepełnosprawnych. Chętne osoby prosimy o zgłoszenia – do 13 czerwca – pod adresem mailowym: events@speedwayevents.pl, wpisując w temacie wiadomości „Bilet FIM Long Track”. Warunkiem otrzymania bezpłatnej wejściówki będzie wysłanie kopii dokumentu, świadczącego o znacznym stopniu niepełnosprawności. Bezpłatny wstęp należy się zarówno osobie niepełnosprawnej jak i jej opiekunowi.

Translate »