Jerzy Szczakiel – legenda opolskiego żużla. Pierwszy Polak na światowym tronie

Jerzy Szczakiel na zawsze zapisał się na kartach historii polskiego speedwaya jako pierwszy pochodzący z naszego kraju indywidualny mistrz świata. Tytuł wywalczył w 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Nie tylko jednak z tego powodu możemy go nazwać jednym z najwybitniejszych żużlowców w historii naszego kraju.

Początki

Urodzony 28 stycznia 1949 roku Szczakiel przez całą karierę był wierny barwom opolskiego Kolejarza. Przygodę z czarnym sportem rozpoczął w 1967 roku. W swoim macierzystym klubie startował przez dwanaście lat – aż do przedwczesnego zakończenia kariery. Szczakiel zakończył występy na torze w wieku 31 lat, kiedy podczas jednego z treningów doznał urazu kręgosłupa.

Mistrzostwo

Najbardziej kojarzymy Go oczywiście z rokiem 1973  i złotym medalem Indywidualnych Mistrzostw Świata, wywalczonym na stadionie w Chorzowie. Po końcowy triumf opolanin sięgnął po biegu dodatkowym, w którym musiał mierzyć się z nie byle kim, bo z samym Ivanem Maugerem. Nasz zawodnik wygrał start, a goniący go Nowozelandczyk na jednym z łuków przeprowadził brawurowy atak, który zakończył się jego wywrotką. Polak pognał do mety po zwycięstwo, dające złoty medal.

Po sukcesie

Szczakiel uchodził za wielce skromnego człowieka. Po sukcesie w Chorzowie nie świętował. Dwa miesiące wcześniej pochował mamę i na jej grób skierował pierwsze kroki ze Stadionu Śląskiego. – Tych kilkadziesiąt sekund mocno zmieniło moje życie. Pamiętam losowanie pól startowych przed wyścigem dodatkowym. Dałem Maugerowi pierwszeństwo. On wziął pierwszy tor, ja trzeci. Start był zawsze moim atutem. Spod taśmy wyszliśmy niemal jednocześnie, ale to ja prowadziłem. On mnie atakował, trącił w końcu w moje tylne koło i się przewrócił. To była jego wina, nie miał zresztą żadnych pretensji o tą sytuację – mówił Szczakiel, który za sukces w Chorzowie otrzymał 36 600 ówczesnych polskich złotych. Była to równowartość rocznej pensji w opolskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, które przez lata były głównym „żywicielem” Kolejarza.

Złoto Indywidualnych Mistrzostw Świata to jedno, ale Szczakiel zanotował na swoim koncie także inne sukcesy. Mistrzostwo Świata Par, wywalczone razem z Andrzejem Wyglendą na torze w Rybniku, w roku 1971, to także wielkie osiągnięcie w karierze opolanina. Wszystkie wyścigi Polacy wygrali wówczas podwójnie! Wyglenda pilnował krawężnika, a Szczakiel szalał po zewnętrznej. Brąz z finału światowej „drużynówki”, z roku 1976, też wisiał na honorowym miejscu w mieszkaniu opolanina. Szczakiel wywalczył go razem z Janem Muchą, Zenonem Plechem, Andrzejem Jurczyńskim oraz Andrzejem Tkoczem.

W kraju

W kraju już tak dobrze mu nie szło. Nigdy nie wygrał najważniejszych turniejów – finału Indywidualnych Mistrzostw Polski czy Turnieju o Złoty Kask. Zwyciężył w finale Srebrnego Kasku (1969), dwa lata później wywalczył srebro Indywidualnych Mistrzostw Polski w gronie seniorów (1971), a w Złotym Kasku był trzeci (też 1971). Po zakończeniu kariery związek z dyscypliną ograniczył do roli kibica. Bywał w miarę stałym gościem na stadionie Kolejarza, ale poza tym za bardzo się w żużlu nie udzielał. Odszedł od nas 1 września 2020 roku, po długiej walce z chorobą.

Dodajmy, że od nazwiska legendy opolskiego speedwaya wzięły się specjalne nagrody dla żużlowców, które są wręczane najlepszym oraz zasłużonym zawodnikom podczas corocznej Gali PGE Ekstraligi. Statuetki, które otrzymują żużlowcy, nazywają się “Szczakiele”. Od 2021 roku natomiast Polski Związek Motorowy, w porozumieniu z rodziną, postanowił, że Finał Turnieju o Złoty Kask będzie jednocześnie Memoriałem Jerzego Szczakiela.

– Jerzy Szczakiel był wzorem sportowca i dlatego bardzo zależało nam, żeby odpowiednio uczcić jego dokonania. To był niesłychanie skromny człowiek, potrafiącym także doceniać gesty innych ludzi. Pierwszym polskim mistrzem świata pozostanie już na zawsze – powiedział szef żużlowej centrali Piotr Szymański.

Ceny biletów

VIP

  • 300 zł – w cenie wysokiej klasy catering (zawierający napoje alkoholowe i niealkoholowe oraz dania ciepłe i zimne, przekąski i desery), miejsce siedzące na Trybunie Głównej, program zawodów, miejsce parkingowe, zestaw upominków, wizyta w parku maszyn do godziny przed zawodami)

Trybuna Główna

  • 70 zł

Pozostałe sektory

  • 45 zł – normalny
  • 35 zł – ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat, emeryci i renciści)
  • dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny z pełnoletnim opiekunem

***

Sprzedaż wejściówek prowadzona jest także w wybranych punktach stacjonarnych na terenie całego kraju. Ich lista do znalezienia TUTAJ. W dniu zawodów, od godziny 13.15, bilety i programy będą dostępne także w stadionowych kasach. Bramy stadionu zostaną otwarte o 14.45. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym).

Translate »