Krzysztof Kasprzak zwycięzcą finału Złotego Kasku!

Zwycięstwem Krzysztofa Kasprzaka (truly.work Stal Gorzów) zakończył się finał Złotego Kasku rozegrany w Gdańsku. Na drugim stopniu podium stanął Jakub Jamróg (Betard Sparta Wrocław), trzecie miejsce zajął Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra).

Październikowy finał Złotego Kasku stał na wysokim poziomie sportowym. Żużlowcy, którzy stawili się w Gdańsku, udowodnili, że na torze przy ul. Zawodników można się ścigać i stworzyć ciekawe widowisko.

Od samego początku najlepiej prezentowali się ci, którzy stanęli ostatecznie na podium. Krzysztof Kasprzak imponował startami, a gdy nawet był nieco wolniejszy spod taśmy, wykorzystywał szybką ścieżkę po zewnętrznej części toru i wyprzedzał rywali. Wygrał wszystkie swoje wyścigi, nie pozostawiając wątpliwości, komu należało się główne trofeum, które wywalczył pierwszy raz w karierze.

– Chcę jak najszybciej wrócić do cyklu Grand Prix, dlatego start w Złotym Kasku potraktowałem bardzo poważnie. Udało mi się świetnie dopasować sprzęt, dobrze się czułem, wszystko znakomicie zagrało. Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa i udane zakończenie sezonu – powiedział Kasprzak.

Szybki był też Jakub Jamróg, udowadniając kolejny raz, że drzemią w nim spore możliwości. Zawodnik Betard Sparty imponował startami, na dystansie też był szybki. Przegrał jedynie z Kasprzakiem oraz Januszem Kołodziejem, ale 13 punktów dało mu drugie miejsce.

O dalsze pozycje toczyła się wyjątkowo zacięta rywalizacja. Trzeci zawodnik w klasyfikacji końcowej zdobył 9 punktów, podczas gdy czternasty w stawce wywalczył ich sześć.

Najniższe miejsce na podium zajął Piotr Protasiewicz. Doświadczony zawodnik Stelmet Falubazu Zielona Góra zawsze dobrze czuł się na gdańskim torze. Teraz pojechał po miesięcznej przerwie od jazdy na motocyklu, przyjeżdżając na turniej prosto z Włoch.

– Punktów pewnie miałbym więcej, gdyby nie uślizg w czwartym moim starcie. Niemniej nie pamiętam sytuacji, by zająć miejsce na podium z 9 zdobytymi “oczkami”. Cieszę się bardzo z osiągniętego rezultatu i… wracam do Włoch – powiedział Protasiewicz.

Pierwsza trójka wywalczyła prawo startu w przyszłorocznych kwalifikacjach cyklu Grand Prix 2021. Do wyłonienia potrzebny był jeszcze czwarty szczęśliwiec i potrzeba było jeszcze wyścigu dodatkowego.

Na starcie stanęło trzech żużlowców, którzy wywalczyli po 8 punktów – Krystian Pieszczek, Adrian Miedziński i Dominik Kubera. Ze startu lepiej wyszli dwaj ostatni, ale Pieszczek ładnie przyciął do krawężnika i wyszedł na czoło stawki. Ścigał go Miedziński, lecz na ostatnim okrążeniu wyraźnie przeszarżował, powodując upadek swój i Pieszczka. Sędzia wykluczył “Miedziaka”, zaliczając jednocześnie kolejność, jaka była wówczas na torze. Tym samym ostatnie miejsce w kwalifikacjach GP 2021 wywalczył zawodnik Zdunek Wybrzeże Gdańsk. O pozostałe dwa walka toczyć się będzie podczas przyszłorocznej edycji finału Złotego Kasku.

Jeśli chodzi o nominacje do cyklu Speedway European Championship 2020, to prawo startu w nich wywalczyli “z urzędu” Kasprzak, Jamróg i Protasiewicz. Zwycięzca Złotego Kasku już zadeklarował chęć udziału w tym cyklu, pozostali mają zająć stanowisko do poniedziałku. Wtedy też ogłoszona zostanie oficjalna informacja odnośnie tych nominacji.

Wyniki:

 1. Krzysztof Kasprzak (truly.work Stal Gorzów) – 15 (3,3,3,3,3)
 2. Jakub Jamróg (Betard Sparta Wrocław) – 13 (3,3,2,3,2)
 3. Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra) – 9 (3,2,3,u,1)
 4. Krystian Pieszczek (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) – 8+3 (2,0,2,3,1)
 5. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno) – 8+2 (2,2,1,0,3)
 6. Adrian Miedziński (forBET Włókniarz Częstochowa) – 8+w (2,2,0,2,2)
 7. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno) – 7 (0,3,1,0,3)
 8. Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra) – 7 (1,0,3,1,2)
 9. Szymon Woźniak (truly.work Stal Gorzów) – 7 (3,1,2,1,0)
 10. Paweł Przedpełski (forBET Włókniarz Częstochowa) – 6 (1,3,0,2,0)
 11. Norbert Kościuch (Get Well Toruń) – 6 (0,1,3,1,1)
 12. Tobiasz Musielak (Orzeł Łódź) – 6 (1,1,1,3,0)
 13. Krzysztof Buczkowski (MRGARDEN GKM Grudziądz) – 6 (2,2,d,2,0)
 14. Kacper Woryna (PGG ROW Rybnik) – 6 (1,1,0,2,2)
 15. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) – 5 (0,0,1,1,3)
 16. Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) – 3 (0,0,2,0,1)