Patryk Dudek z dziką kartą w PGE IMME 2019

W Gdańsku odbyła się konferencja prasowa przed PGE Indywidualnymi Międzynarodowymi Mistrzostwami Ekstraligi, który to turniej rozpocznie się 12 lipca o godzinie 19 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego. Ogłoszono na niej m.in. nazwisko zawodnika, który otrzymał tzw. dziką kartę. Trafiła ona do Patryka Dudka (Stelmet Falubaz Zielona Góra).

– Dzika karta dostała się w godne ręce, do ubiegłorocznego zwycięzcy, który będzie miał tym samym szansę na obronę tytułu. Stawkę uzupełniają sami najlepsi zawodnicy PGE Ekstraligi, wyłonieni na podstawie średnich biegopunktowych po ósmej kolejce. Mamy jednak na liście startowej kilka zmian. Nie będzie z nami dwóch kontuzjowanych zawodników – Taia Woffindena i Szymona Woźniaka, a także Maksyma Drabika, który wystartuje w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów. Zastąpili ich Mikkel Michelsen, Kenneth Bjerre i Krzysztof Buczkowski – przypomniał na wstępie Ryszard Kowalski, wiceprezes zarządu spółki Ekstraliga Żużlowa.

Zawody PGE IMME po raz czwarty z rzędu odbędą się w Gdańsku. Władze miasta z chęcią goszczą najlepszych żużlowców świata.

– Można powiedzieć, że mamy tu nasze małe mistrzostwa świata. To duży splendor dla miasta i atrakcja dla miejscowych kibiców, na co dzień pozbawionych możliwości oglądania żużlowców z PGE Ekstraligi. Stawka będzie bardzo mocna, każdy może tu wygrać. Myślę, że to będzie wielkie święto dla kibiców, nie tylko gdańskich, ale także tych, którzy wypoczywają nad morzem lub przyjadą specjalnie na piątkowe zawody. Moi najwięksi faworyci to Patryk Dudek i Bartek Zmarzlik – przyznał Andrzej Trojanowski, dyrektor biura prezydenta miasta Gdańska do spraw sportu.

Wywołany do tablicy Patryk Dudek ma za to ochotę obronić tytuł. I chwali sobie jazdę po torze przy ul. Zawodników 1.

– Wspomnienia z tego obiektu mam raczej dobre, startowałem tu w tym roku w memoriale Zbigniewa Podleckiego i wywalczyłem sporo punktów. Wyjadę w piątek na tor z nastawieniem, by wygrać te zawody, choć łatwiej jest atakować pierwsze miejsce niż go bronić. Chcę jednak zrobić swoje, oby tylko trafić z przełożeniami od początku turnieju – powiedział zawodnik Stelmet Falubazu.

– Życzę Patrykowi zwycięstwa z całego serca. A jeśli nie jemu, to innemu Polakowi. Naszych będzie w stawce sześciu, znajdziemy się więc w mniejszości, ale szansa na sukces naszego reprezentanta w tym turnieju jest bardzo realna. Osobiście jestem zaszczycony, że po raz czwarty objąłem honorowym patronatem te zawody. To coraz ważniejsza impreza na żużlowej mapie Polski – dodał europoseł Ryszard Czarnecki, honorowy patron imprezy.

– Bilety sprzedają się najlepiej w historii, jeśli chodzi o edycje tego turnieju w Gdańsku. Frekwencja zapowiada się więc zadowalająca, pogoda również nie powinna nam pokrzyżować planów. Tor na pewno będzie gotowy na czas i powinien zagwarantować emocje. Szykują się niezwykle ciekawe zawody – podsumował Maciej Polny, prezes firmy KFSport, właściciela marki Speedwayevents.pl.