59. edycja Turnieju o Srebrny Kask

Był rok 1962. Roman Polański pokazał światu nominowany do Oscara film „Nóż w wodzie”, a Wilt Chamberlain zdobył 100 punktów w jednym meczu ligi NBA. W tym samym czasie narodziła się rywalizacja w Turnieju o Srebrny Kask, którego pierwszym zwycięzcą okazał się Włodzimierz Szwendrowski. To turniej, który z małymi przerwami trwa do dziś.

Wspomniana przerwa w rozgrywaniu turnieju nastąpiła w latach 1963-65. Od 1966 roku rywalizację zawodników do lat 21 oglądamy jednak nieprzerwanie. W latach 1966 – 1977, 1985-1989 i w 1991 roku zwycięzcę Srebrnego Kasku wyłaniano w rywalizacji, które składały się z kilku turniejów. W tym czasie wygrywali między innymi: Edward Jancarz, Jerzy Szczakiel, Andrzej Huszcza, Ryszard Dołomisiewicz czy Jarosław Olszewski – żadnego z tych nazwisk nie trzeba szerzej przedstawiać miłośnikom polskiego żużla.

Większość edycji jednak to zawody jednodniowe. W Grudziądzu, gdzie poznamy kolejnego triumfatora, Finał Turnieju o Srebrny Kask gościł trzykrotnie. Pierwszy raz w 1992 roku. Całe podium padło łupem zawodników z obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Najlepszy był Tomasz Gollob reprezentujący barwy Polonii Bydgoszcz. Drugie miejsce zajął Tomasz Bajerski, a trzecie Robert Sawina, którzy zdobywali punkty dla Apatora Toruń. Na kolejną edycję Srebrnego Kasku grudziądzanie czekali 7 lat. W 1999 roku pierwsze miejsce wywalczył sobie Mariusz Franków – zawodnik Polonii Piła. Druga pozycja przypadła Mariuszowi Węgrzykowi z WTS Wrocław, a trzecie miejsce wywalczył Tomasz Cieślewicz z Pergo Gorzów Wielkopolski. Rezultat z 8 września 1999 roku z dzisiejszej perspektywy może lekko dziwić, bo na liście startowej znajdowali się wtedy m.in.: Jarosław Hampel, Rafał Okoniewski czy Krzysztof Cegielski, którzy uchodzili za faworytów. Żużel jednak, szczególnie ten w wydaniu młodzieżowym, lubi niespodzianki.

Srebrny Kask – Grudziądz, 1992

Ostatnia edycja Srebrnego Kasku na torze przy ulicy Hallera 4 odbyła się 12 września 2019 roku. Najlepszy tego dnia był Dominik Kubera. Podkreślić należy fakt, że ówczesny młodzieżowiec, wtedy reprezentujący barwy Unii Leszno, był praktycznie bezbłędny. Tylko raz przyjechał za plecami rywala. Drugie miejsce zajął ówczesny zawodnik Włókniarza Częstochowa – Michał Gruchalski, a trzeci Wiktor Lampart z Motoru Lublin.

Srebrny Kask – Grudziądz 2019

W swojej karierze Dominik Kubera dwukrotnie wygrywał Srebrny Kask. Dokonał tego po raz drugi rok później – na torze w Gdańsku. Oprócz tego, w swojej kolekcji ma 2 Brązowe Kaski, które są nagrodą za zawody dla zawodników do 19. roku życia. W tym sezonie, już jako senior zdobył Złoty Kask. Miało to miejsce 6 kwietnia w Opolu. Dołączył tym samym do elitarnego grona zawodników, którzy mają w swojej kolekcji wszystkie trzy prestiżowe trofea. Oprócz Kubery, dokonywali tego jeszcze Rafał Okoniewski, Piotr Świst, Janusz Kołodziej oraz Maciej Janowski, Jak sam przyznaje, o każde z tych trofeów było bardzo trudno.

– To jest fajne uczucie mieć taką kolekcję, ale trzeba pamiętać, że sama do mnie nie przyszła i ciężko na nią zapracowałem. Niezbyt często patrzę na trofea, ale czasem wspominam zarówno fajne momenty, ale również te niefajne, kiedy brakowało niewiele do zwycięstw. W Srebrnym Kasku wygrałem chyba dopiero za piątą próbą, bo dopiero w 2019 udało mi się wygrać. Czuję z tego powodu sporą dumę – przyznał Kubera.

Ostatnim triumfatorem Srebrnego Kasku był Bartłomiej Kowalski. Na drugim miejscu stanął Damian Ratajczak, a na trzecim Kacper Pludra. Natomiast w klasyfikacji wszech czasów prowadzi Maciej Janowski, który podobnie jak Ryszard Dołomisiewicz sięgnął po to trofeum trzykrotnie. 

Bilety

W dniu zawodów, od godziny 17.00, bilety i programy będą dostępne także w stadionowych kasach oraz na stoiskach stacjonarnych wokół obiektu. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym). Otwarcie bram o 18.00.

Ceny biletów

Trybuna D (miejsca numerowane) – 40 zł

Trybuna A, B, C, E, F (miejsca nienumerowane) – 20 zł normalny, 15 zł ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, studenci do 24. roku życia, emeryci i renciści)

Dzieci do lat 7 włącznie – wstęp bezpłatny z pełnoletnim opiekunem, dziecko siada na kolanach opiekuna

Bilety dla osób niepełnosprawnych: Organizatorzy przygotowali pulę bezpłatnych wejściówek dla kibiców niepełnosprawnych. Chętne osoby prosimy o zgłoszenia – do 19 maja – pod adresem mailowym: events@speedwayevents.pl, wpisując w temacie wiadomości „Bilet SK Grudziądz”. Warunkiem otrzymania bezpłatnej wejściówki będzie wysłanie kopii dokumentu, świadczącego o znacznym stopniu niepełnosprawności. Bezpłatny wstęp należy się zarówno osobie niepełnosprawnej jak i jej opiekunowi.

 

Translate »