Złoty Kask świeci się pełnym blaskiem od 61 lat 

Tegoroczne zmagania o Złoty Kask będą już 62. edycją tych zawodów. Po raz pierwszy o tę nagrodę rywalizowano w 1961 roku, a wówczas zwycięzcę wyłonił cykl 9 turniejów. W Lany Poniedziałek poznamy kolejnego triumfatora tych prestiżowych zawodów.

Tak jak podczas premierowej edycji było przez kilkanaście lat, a po raz pierwszy triumfatora w jednodniowych zawodach wyłoniono w 1978 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W kolejnych latach zamiennie organizowano jednodniowe zawody z cyklami kilku turniejów (najmniej dwa, najwięcej – sześć). Taki stan rzeczy uległ zmianie w 1992 roku. Wówczas rywalizacja o Złoty Kask odbyła się we Wrocławiu, a Stadion Olimpijski w stolicy Dolnego Śląska pozostał gospodarzem tej imprezy przez kolejnych… dziesięć lat. I niezależnie od tego, czy miejscowa Sparta zdobywała mistrzostwo Polski czy jeździła na zapleczu I ligi (dzisiejszej Ekstraligi).

Na początku XXI wieku zmieniono formułę wyboru gospodarza imprezy. Prawo do organizacji otrzymywał brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Polski. I ta zasada – z drobnymi wyjątkami – obowiązywała do 2017 roku. Poźniej – odkąd za organizację tych zawodów, na mocy umowy z PZM, odpowiada marka Speedwayevents.pl – rywalizacja odbywała się kolejno w Pile, Gdańsku, Bydgoszczy i Zielonej Górze. Teraz przyszedł czas na Opole.

Turniej o Złoty Kask przez lata uznawany był za “rewanż” za Indywidualne Mistrzostwa Polski. W historii było jedenastu zawodników, którzy ustrzelili dublet, czyli w jednym sezonie wygrali oba turnieje. W 1961 roku uczynił to Florian Kapała, w 1964 Andrzej Wyglenda, a rok później Stanisław Tkocz. W latach 70. ubiegłego stulecia podwójne zwycięstwo zanotowali Zenon Plech (1974) i Edward Jancarz (1975), kilkanaście lat później uczynili to Wojciech Załuski (1989) i Sławomir Drabik (1991), a w “najnowszej” historii podwójne triumfy świętowali Jacek Gollob (1998), Patryk Dudek (2016), Janusz Kołodziej (2005 i 2010), Bartosz Zmarzlik (2020 i 2021) oraz multimedalista – Tomasz Gollob. Najlepszy polski żużlowiec w historii wygrywał w jednym roku finał IMP i Złoty Kask aż pięciokrotnie (1992, 1994, 1995, 2002 i 2006). I właśnie to młodszy z braci Gollobów ma na swoim koncie najwięcej zwycięstw w Złotym Kasku – siedem.

W klasyfikacji wszech czasów plasują się za nim (z trzema wygranymi) Roman Jankowski, Przemysław Pawlicki, Edward Jancarz, Zenon Plech i Janusz Kołodziej. W poniedziałek ma szansę dołączyć do nich Zmarzlik. Musi jednak zwyciężyć.

Jeśli popatrzymy przez pryzmat klubów – najczęściej wygrywali zawodnicy Unii Leszno i Stali Gorzów (po jedenaście triumfów) oraz Polonii Bydgoszcz (dziesięć zwycięstw).

Zawodów tych nigdy nie wygrał za to Jerzy Szczakiel. Pierwszy polski mistrz świata najwyżej plasował się na trzecim miejscu. Od zeszłego roku Finał Turnieju o Złoty Kask jest jednocześnie jego Memoriałem.

Bilety niezmiennie do nabycia online pod adresem bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl

Translate »