Zapraszamy do Opola na DPV Logistic Finał Turnieju o Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela

W Lany Poniedziałek, 18 kwietnia, o godzinie 14.00 na stadionie w Opolu, odbędzie się Finał Turnieju o Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest firma DPV Logistic. Na żużlowe emocje w najlepszym wydaniu zapraszają Polski Związek Motorowy, Speedwayevents.pl oraz OK Bedmet Kolejarz Opole. Honorowy patronat nad imprezą objął europoseł Ryszard Czarnecki.

– Zgodnie z ostatnio panującymi zasadami, obsada zawodów została ustalona na podstawie nominacji Głównej Komisji Sportu Żużlowego, w porozumieniu z trenerem reprezentacji Polski – Rafałem Dobruckim. W finale Złotego Kasku pojadą więc wyłącznie zawodnicy, znajdujący się aktualnie w składzie reprezentacji Polski seniorów i juniorów, bądź ci, którzy są w kręgu zainteresowań trenera kadry. Stawką zawodów w Opolu będzie nie tylko prestiż, ale też miejsca w eliminacjach imprez międzynarodowych – Speedway Grand Prix oraz Speedway European Championship. Wspólnie z trenerem kadry zdecydowaliśmy, że z Finału Turnieju o Złoty Kask zakwalifikuje się czterech zawodników do eliminacji SGP oraz trzech do kwalifikacji SEC. Przyznamy także po jednej tzw. dzikiej karcie – mówi Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

W opolskiej imprezie zaprezentuje się – łącznie z rezerwowymi – 15 seniorów i 3 juniorów. Będą oni reprezentowali osiem klubów – 7 z PGE Ekstraligi i 1 z eWinner 1. Ligi. Jest oczywiście w tym gronie dwukrotny indywidualny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik, który ma na koncie dwa triumfy w Finałach Turnieju o Złoty Kask – oba w ostatnich sezonach – 2020 i 2021. Zawodnik z Gorzowa będzie miał więc 18 kwietnia szansę na trzecie zwycięstwo w tej imprezie z rzędu. Ale nie tylko on rzecz jasna będzie należał do głównych faworytów zawodów

Lista startowa

1. Jarosław Hampel (Motor Lublin)
2. Bartosz Smektała (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) – dzika karta
3. Kacper Woryna (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa)
4. Gleb Chugunov (Betard Sparta Wrocław)
5. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń)
6. Dominik Kubera (Motor Lublin)
7. Tobiasz Musielak (Cellfast Wilki Krosno)
8. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apator Toruń)
9. Przemysław Pawlicki (Zooleszcz GKM Grudziądz)
10. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
11. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów)
12. Szymon Woźniak (Moje Bermudy Stal Gorzów)
13. Wiktor Lampart (Motor Lublin)
14. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)
15. Jakub Miśkowiak (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa)
16. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
17. Krzysztof Kasprzak (Zooleszcz GKM Grudziądz)
18. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław)

Sędzią zawodów będzie Piotr Lis. Prezentacja zawodników od 13.45. Start do pierwszego wyścigu o 14.00.

Rekordzista Gollob

Finał Turnieju o Złoty Kask to impreza z długą tradycją. Zawody rozgrywane są – w różnej formule – nieprzerwanie od 1961 roku. Na liście zwycięzców widnieją największe nazwiska polskiego speedwaya, między innymi Zenona PlechaEdwarda JancarzaAntoniego WorynyPawła WaloszkaRomana Jankowskiego czy Tomasza Golloba, do którego należy rekord w ilości zdobytych trofeów, po które sięgał aż siedmiokrotnie. Pierwsze zawody memoriałowe imienia zmarłego przed dwoma laty Jerzego Szczakiela odbyły się w 2021 roku na torze w Zielonej Górze, teraz czas na rodzinne miasto pierwszego polskiego mistrza świata.

Skromny mistrz

Urodzony 28 stycznia 1949 roku Szczakiel, który przez całą karierę był wierny barwom opolskiego Kolejarza, największy sukces wywalczył w 1973 roku na Stadionie Śląskiem w Chorzowie. Wywalczył wtedy – niespodziewanie dla wszystkich – złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Po końcowy triumf opolanin sięgnął po biegu dodatkowym, w którym musiał mierzyć się z nie byle kim, bo z samym Ivanem Maugerem. Nasz zawodnik wygrał start, a goniący go Nowozelandczyk na jednym z łuków przeprowadził brawurowy atak, który zakończył się jego wywrotką. A Polak pognał do mety po zwycięstwo, dające złoty medal.

Ale nie był to jedyny sukces opolanina. Szczakiel zdobył przecież także w 1971 roku złoty medal Mistrzostw Świata Par (razem z Andrzejem Wyglendą) czy trzy lata później brąz Drużynowych Mistrzostw Świata (razem z Janem Muchą, Zenonem Plechem, Andrzejem Jurczyńskim oraz Andrzejem Tkoczem). Jednak na własnym podwórku nigdy nie wygrał najważniejszych turniejów – ani finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, ani też Finału Turnieju o Złoty Kask.

36 600 złotych premii

Szczakiel uchodził za wielce skromnego człowieka. Po sukcesie w Chorzowie nie świętował. Dwa miesiące wcześniej pochował mamę i na jej grób skierował pierwsze kroki ze Stadionu Śląskiego. – Tych kilkadziesiąt sekund mocno zmieniło moje życie. Pamiętam losowanie pól startowych przed wyścigem dodatkowym. Dałem Maugerowi pierwszeństwo. On wziął pierwszy tor, ja trzeci. Start był zawsze moim atutem. Spod taśmy wyszliśmy niemal jednocześnie, ale to ja prowadziłem. On mnie atakował, trącił w końcu w moje tylne koło i się przewrócił. To była jego wina, nie miał zresztą żadnych pretensji o tą sytuację – mówił Szczakiel, który za sukces w Chorzowie otrzymał 36 600 ówczesnych polskich złotych. Była to równowartość rocznej pensji w opolskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, które przez lata były głównym „żywicielem” Kolejarza.

Mistrz świata przygodę z czarnym sportem rozpoczął w Opolu, w 1967 roku. W swoim macierzystym klubie startował przez dwanaście lat – aż do przedwczesnego zakończenia kariery. Zakończył występy na torze w wieku 31 lat, kiedy podczas jednego z treningów doznał urazu kręgosłupa. Wtedy postanowił zawiesić kombinezon na przysłowiowym kołku.

Był też mistrzem w parach

Złoto Indywidualnych Mistrzostw Świata to jedno, ale Szczakiel zanotował na swoim koncie także inne sukcesy. Wspomniane Mistrzostwo Świata Par, wywalczone razem z Andrzejem Wyglendą na torze w Rybniku to także wielkie osiągnięcie w karierze opolanina. Wszystkie wyścigi Polacy wygrali wówczas podwójnie! Wyglenda pilnował krawężnika, a Szczakiel szalał po zewnętrznej. Brąz z finały światowej „drużynówki” też wisiał na honorowym miejscu w mieszkaniu opolanina.

W kraju już tak dobrze mu nie szło. Zwyciężył w finale Srebrnego Kasku (1969), dwa lata później wywalczył srebro Indywidualnych Mistrzostw Polski w gronie seniorów (1971), a w Złotym Kasku był trzeci (też 1971). Po zakończeniu kariery związek z dyscypliną ograniczył do roli kibica. Bywał w miarę stałym gościem na stadionie Kolejarza, ale poza tym za bardzo się w żużlu nie udzielał. Odszedł od nas 1 września 2020 roku, po długiej walce z chorobą.

Dodajmy, że od nazwiska legendy opolskiego speedwaya wzięły się specjalne nagrody dla żużlowców, które są wręczane najlepszym oraz zasłużonym zawodnikom podczas corocznej Gali PGE Ekstraligi. Statuetki, które otrzymują żużlowcy, nazywają się “Szczakiele”. Od zeszłego roku natomiast Polski Związek Motorowy, w porozumieniu z rodziną, postanowił, że Finał Turnieju o Złoty Kask będzie jednocześnie Memoriałem Jerzego Szczakiela.

– Jerzy Szczakiel był wzorem sportowca i dlatego bardzo zależało nam, żeby odpowiednio uczcić jego dokonania. To był niesłychanie skromny człowiek, ale potrafił także doceniać gesty innych ludzi. Pierwszym polskim mistrzem świata pozostanie już na zawsze – powiedział szef żużlowej centrali Piotr Szymański.

Trwa sprzedaż biletów na zawody w Opolu. Wejściówki są do nabycia online na stronie bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl

Ceny biletów

Trybuna Główna:

60 zł – normalny

40 zł – ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat, emeryci i renciści)

Pozostałe sektory:

40 zł – normalny

30 zł – ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat, emeryci i renciści)

Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny z pełnoletnim opiekunem.

W dniu zawodów, od godziny 11.00, bilety i programy (cena 20 zł) będą dostępne także w stadionowych kasach. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym). Bramy obiektu zostaną otwarte o 12.30. Dopuszczalne będzie wniesienie oryginalnie zakręconego (nieotwartego) napoju bezalkoholowego w butelce plastikowej o pojemności do 0,5 litra

Parkingi obok stadionu im. Mariana Spychały dostępne dla kibiców: parking „VIP” przy bramie wjazdowej – obowiązują wjazdówki VIP, parking ogólnodostępny znajduje się przy ulicy Wschodniej (zasady te same jak na meczach ligowych Kolejarza).

 

 

 

Translate »