Historia MPPK. Stal, Unia i Polonia niczym trzech tenorów

Już 5 sierpnia o godzinie 18.45 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku odbędzie się już 47. edycja Mistrzostw Polski Par Klubowych. Zmagania o medale najlepszych krajowych duetów oficjalnie odbywają się od 1974 roku, chociaż już wcześniej po meczach I i II ligi (pierwszy i drugi poziom rozgrywek, odpowiednik dzisiejszej ekstraligi i I ligi) po ostatnim biegu odbywały się dodatkowe wyścigi zaliczające się właśnie do zmagań par klubowych. Oficjalnie ich się jednak nie zalicza do klasyfikacji medalowej MPPK.

Pierwsze, historyczne zawody odbyły się więc w roku 1974 w Bydgoszczy. Na stadionie Polonii zwyciężyli miejscowi. Oddajmy jednak, że Henryk Gluecklich i Stanisław Kasa wyprzedzili reprezentację Stali Gorzów zaledwie o jedno “oczko”. Gorzowian w tamtych zawodach reprezentowała eksportowa para Zenon Plech – Edward Jancarz.

Stalowcy byli bardzo mocni, zwłaszcza w rywalizacji parowej, o czym mogą świadczyć… cztery kolejne triumfy w MPPK. Po minimalnej przegranej w Bydgoszczy żużlowcy Stali wywalczyli cztery złota – dwukrotnie w parze Jerzy Rembas – Bogusław Nowak, raz w składzie Edward Jancarz – Jerzy Rembas i raz w duecie Edward Jancarz – Bolesław Proch. I nie miało większego znaczenia, czy zawody odbywały się w Lesznie, Gdańsku czy Chorzowie.

Stal Gorzów w latach 70. ubiegłego stulecia nie miała sobie równych w MPPK, ale to nie gorzowianie przewodzą klasyfikacji wszech czasów. Klubowo najwięcej złotych medali ma bydgoska Polonia. Oczywiście wiąże się to z postacią Tomasza Golloba. Bydgoszczanie w latach 1990-2002 wygrywali MPPK aż dziesięć razy! Do tego dołożyli trzy srebra, dwukrotnie przegrywając ze Stalą Gorzów i raz z ówczesnym Atlasem, czyli dzisiejszą Spartą Wrocław.

Stal rządziła w latach 70., Polonia w 90., z kolei swoje pięć minut w latach 80. miała leszczyńska Unia. I właśnie te trzy kluby przewodzą w klubowej klasyfikacji klubowej. A indywidualnie? Mistrz jest tylko jeden. Czyli oczywiście chodzi o Tomasza Golloba. Nasz mistrz jest multimedalistą – zdobył piętnaście krążków, jedenaście złotych i cztery srebrne. Tyle samo razy na podium MPPK stawał Piotr Protasiewicz, lecz on mistrzem był “tylko” pięć razy (pięć złotych, dziewięć srebrnych i brązowy medal). Co ciekawe, cztery z tych pięciu mistrzostwo zdobył w parze z Gollobem właśnie.

Najnowsza historia to czas Stali Gorzów, Unii Leszno i Sparty Wrocław. Żużlowcy ze stolicy Dolnego Śląska wygrali jeden z najbardziej nietypowych turniejów w historii. Mistrzostwo Polski Par Klubowych za rok 2016 zdobyli… na początku 2017 roku. Wszystko przez to, że warunki atmosferyczne uniemożliwiły rozegranie zawodów w pierwotnym terminie i zdecydowano się je przenieść na kolejny rok.

Ostatni raz walka o MPPK w Gdańsku odbyła się 44 lata temu – w 1976 roku wygrała wielokrotnie wspominana już ekipa Stali Gorzów. Czy Bartosz Zmarzlik i Szymon Woźniak zdobędą kolejne złoto dla Gorzowa? A może ekipa Fogo Unii Leszno – Piotr Pawlicki i Dominik Kubera – obronią tytuł? A może po triumf sięgnie ktoś inny? Pewne jest jedno – emocji i ciekawych zdarzeń na gdańskim torze nie zabraknie.

Bilety są do nabycia tylko online na stronie internetowej – bilety.speedwayevents.pl