Trójka przyjaciół na podium w Poznaniu. Triumf Kacpra Gomólskiego

Na wysokim poziomie sportowym stał turniej z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, który odbył się w wielkanocny poniedziałek na torze w Poznaniu. Zawody wygrał Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk), który w dodatkowym biegu pokonał swojego klubowego kolegę Adriana Cyfera. Trzeci był Kamil Brzozowski (ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz), przyjaciel wspomnianej dwójki, który również w dodatkowym wyścigu, gdzie stawką było najniższe miejsce na podium, wygrał z Marcinem Kajzerem (Power Duck Iveston PSŻ Poznań).

Pierwsza trójka poznańskich zawodów w towarzystwie rekonstruktorów Powstania Wielkopolskiego oraz Iwony Bandych-Najdowskiej, dyrektor marketingu Poczty Polskiej SA

Słoneczna pogoda w Poznaniu przyciągnęła na Golęcin całkiem sporą grupę kibiców.  Fani speedwaya obejrzeli naprawdę ciekawe zawody, które odbywały się pod honorowym patronatem europosła Ryszarda Czarneckiego oraz wojewody wielkopolskiego.

 

Od początku turnieju na poznańskim owalu dobrze czuli się Kamil Brzozowski i Adrian Cyfer, którzy triumfowali w swoich dwóch pierwszych startach. Kroku dotrzymywali im zawodnicy miejscowego Power Duck Iveston PSŻ Poznań – Marcin Kajzer oraz Marcin Nowak, a także Kacper Gomólski.

W trzeciej serii pechowo pojechał Cyfer, który został zablokowany przez rywali na pierwszym łuku i w efekcie przyjechał ostatni. Stawka jeszcze bardziej się wyrównała.

Po czterech seriach na czele samodzielnie znajdował się Kajzer, któremu zwycięstwo w ostatnim starcie dałoby wygraną w całym turnieju. Żużlowiec PSŻ przegrał jednak start i w efekcie przyjechał za plecami Cyfera oraz Brzozowskiego. Ten rezultat dał prowadzenie w turnieju Cyferowi, którego mogli dogonić jedynie Gomólski i Nowak. W bezpośredniej rywalizacji szybszy był żużlowiec Zdunek Wybrzeża Gdańsk, a poznaniak, przyjeżdżając na trzeciej pozycji, stracił szansę, by stanąć na podium.

Ostatecznie doszło do dwóch wyścigów dodatkowych. W starciu o trzecie miejsce w turnieju Kajzer wyraźnie przegrał z Brzozowskim. W wyścigu o zwycięstwo Gomólski udanym atakiem po zewnętrznej wyprzedził Cyfera i wywalczył główne trofeum.

– Cieszę się z udanego występu i wygranej na torze w Poznaniu, gdzie pojechałem najlepiej w życiu. Nawierzchnia bardzo mi pasowała, a dodatkowo fajnie ułożyła się klasyfikacja, bo razem z Adrianem i Kamilem bardzo się przyjaźnimy – powiedział Gomólski.

Oprócz emocji sportowych, turniej miał charakter edukacyjno-patriotyczny. Na stadion zawitała grupa rekonstruktorów Powstania Wielkopolskiego, powiewały powstańcze flagi, można było także zdobyć okolicznościowe koszulki i skosztować pysznych łakoci.

 

Wyniki turnieju z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

 1. Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 12+3 (2,2,3,2,3)
 2. Adrian Cyfer (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 12+2 (3,3,0,3,3)
 3. Kamil Brzozowski (ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz) 11+3 (3,3,2,1,2)
 4. Marcel Kajzer (Power Duck Iveston PSŻ Poznań) 11+2 (3,2,2,3,1)
 5. Marcin Nowak (Power Duck Iveston PSŻ Poznań) 10 (2,2,2,3,1)
 6. Wadim Tarasienko (Lokomotiv Daugavpils) 9 (0,0,3,3,3)
 7. Władimir Borodulin (Power Duck Iveston PSŻ Poznań) 9 (3,1,1,2,2)
 8. Andriej Kudriaszow (Car Gwarant Start Gniezno) 9 (2,2,1,2,2)
 9. Daniel Kaczmarek (Unia Tarnów) 7 (0,1,3,0,3)
 10. Damian Baliński (Stainer Unia Kolejarz Rawicz) 7 (1,3,1,2,0)
 11. Adrian Gała (Car Gwarant Start Gniezno) 7 (1,1,3,1,1)
 12. Patryk Dolny (Euro Finnance Polonia Piła) 4 (1,3,0,0,d)
 13. Marcin Jędrzejewski (Orzeł Łódź) 4 (2,0,1,1,0)
 14. Renat Gafurow (Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski) 4 (d,1,0,1,2)
 15. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 2 (0,0,2,0,0)
 16. Sebastian Ułamek (forBet Włókniarz Częstochowa) 2 (0,0,2,0,0)