W Lany Poniedziałek zapraszamy do Poznania na żużel w hołdzie Bohaterom!

W Lany Poniedziałek, 22 kwietnia, o godzinie 15 na torze w Poznaniu rozpocznie się indywidualny turniej żużlowy z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Oprócz emocji sportowych, czeka na Państwa również trochę atrakcji o wymiarze patriotyczno-edukacyjnym. Trwa sprzedaż biletów online na stronie internetowej: bilety.speedwayevents.pl. Kasy w dniu zawodów będą czynne od 13.00.

Cały region poznański od kilku miesięcy aktywnie celebruje 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, wydarzenia niezwykle ważnego dla całej miejscowej społeczności. Zwycięski zryw polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej miał miejsce na przełomie lat 1918-1919. Domagano się powrotu ziem zaboru pruskiego w granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918, dzień po tym, jak owacyjnie przywitano na ulicach Poznania wracającego z emigracji Ignacego Paderewskiego, który wygłosił przemówienie do narodu polskiego zgromadzonego pod hotelem Bazar.

Niemcy, niezadowoleni z takiej manifestacji polskości na ulicach Poznania, zorganizowali nazajutrz przemarsz wojsk, podczas którego sprowokowali zamieszki, zrywając polskie flagi i napadając na polskie instytucje. To doprowadziło do pierwszych walk z użyciem broni, podjętych przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918, kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

Swój skromny udział w obchodach 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego chce mieć także klub PSŻ Poznań, który zorganizuje razem z nami turniej żużlowy z tej okazji. Na starcie zobaczymy zawodników z 11 klubów.

 

Lista startowa

1. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

2. Adrian Cyfer (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

3. Sebastian Ułamek (forBet Włókniarz Częstochowa)

4. Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

5. Marcin Nowak (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

6. Wadim Tarasienko (Lokomotiv Daugavpils)

7. Marcel Kajzer (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

8. Adrian Gała (Car Gwarant Start Gniezno)

9. Kamil Brzozowski (ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz)

10. Renat Gafurow (Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.)

11. Patryk Dolny (Polonia Piła)

12. Marcin Jędrzejewski (Orzeł Łódź)

13. Władimir Borodulin (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

14. Andriej Kudriaszow (Car Gwarant Start Gniezno)

15. Daniel Kaczmarek (Unia Tarnów)

16. Damian Baliński (Stainer Unia Kolejarz Rawicz)

Rezerwowy: Marek Lutowicz (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

Sędzia zawodów: Grzegorz Sokołowski (Ostrów Wielkopolski)

– Wszyscy w Poznaniu doskonale wiemy ile dla nas, Wielkopolan, znaczy Powstanie. Pragnąłbym, żeby poświęcony pamięci jego uczestników, turniej żużlowy na Golęcinie na stałe wpisał się do kalendarza naszej dyscypliny. W ten sposób chcemy oddać hołd bohaterom sprzed wieku. Serdecznie zapraszam w poniedziałek na stadion – podkreślił Arkadiusz Ładziński, prezes PSŻ Poznań.

Kasy biletowe na obiekcie POSiR przy ul. Warmińskiej 1 w Poznaniu zostaną otwarte od godziny 13.00. 45 minut później nastąpi otworzenie bram stadionu.

Cennik biletów

Trybuna VIP – 150 zł

Trybuna VIP (ulgowy) – 120 zł

Normalny – 25 zł

Ulgowy – 18 zł

Normalny (dla posiadaczy karnetów na mecze PSŻ Poznań) – 20 zł

Ulgowy (dla posiadaczy karnetów na mecze PSŻ Poznań) – 14 zł

Dziecięcy – 1 zł

Program zawodów – 8 zł

Uwaga:

Bilet Ulgowy upoważnia do wstępu młodzież w wieku 16-24 lat oraz osoby po 65 roku życia. Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie i okazanie dokumentu potwierdzającego wiek osoby upoważnionej do zniżki.

Bilet Dziecięcy upoważnia do wstępu na stadion dzieci i młodzież w wieku do lat 15. Nie obowiązuje na Trybunie VIP.

Tyle o wymiarze sportowym imprezy. Przy okazji zawodów nie zabraknie wątków patriotyczno-edukacyjnych. Podczas prezentacji zawodników, którym towarzyszyć będzie eskorta dziecięca, zostanie odegrany hymn państwowy. Na torze, jak również na trybunach wśród kibiców, pojawi się grupa rekonstrukcyjna, odtwarzająca wydarzenia z Powstania Wielkopolskiego. Będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, zdobyć okolicznościowe koszulki i skosztować słodkich łakoci, specjalne przygotowanych na poznański turniej. Serdecznie zapraszamy w Lany Poniedziałek na Golęcin!

Honorowy patronat nad zawodami objęli: promotor imprez żużlowych, europoseł Ryszard Czarnecki oraz wojewoda wielkopolski.