Turniej z okazji 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Bilety już w sprzedaży!

W Poniedziałek Wielkanocny, tradycyjny w Polsce termin zawodów żużlowych, zapraszamy na stadion w Lasku Golęcińskim. Razem z PSŻ Poznań zorganizujemy tam turniej indywidualny z okazji 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Start pierwszego wyścigu zaplanowano 22 kwietnia o godzinie 15.00.

Poznań i cały region już od zeszłego roku uroczyście pielęgnuje obchody jubileuszu bohaterstwa polskiej ludności na tym terenie sprzed wieku. PSŻ Poznań, Polski Związek Motorowy oraz SpeedwayEvents.pl chcą również mieć w tym swój skromny udział.

Zwycięski zryw polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej miał miejsce na przełomie lat 1918-1919. Domagano się powrotu ziem zaboru pruskiego w granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918, dzień po tym, jak owacyjnie przywitano na ulicach Poznania wracającego z emigracji Ignacego Paderewskiego, który wygłosił przemówienie do narodu polskiego zgromadzonego pod hotelem Bazar.

Niemcy, niezadowoleni z takiej manifestacji polskości na ulicach Poznania, zorganizowali nazajutrz przemarsz wojsk, podczas którego sprowokowali zamieszki, zrywając polskie flagi i napadając na polskie instytucje. To doprowadziło do pierwszych walk z użyciem broni, podjętych przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918, kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

– Chcąc upamiętnić bohaterów tamtych czasów, pragniemy oddać im hołd, nadając turniejowi uroczysty charakter. Podczas imprezy nie zabraknie wątków historyczno-edukacyjnych. Ale zadbamy także o wysoki poziom sportowy – mówi Maciej Polny, prezes firmy KF Sport, właściciela marki SpeedwayEvents.pl. – Szczegółów obsady na razie nie chcę ogłaszać. Mogę tylko zdradzić, że w imprezie pojedzie 16 Polaków w klasycznym systemie 20-biegowym. Emocji nie zabraknie. Już dziś serdecznie zapraszamy całe rodziny w Wielkanocny Poniedziałek na golęciński stadion – dodał.

– Szykujemy trochę niespodzianek dla kibiców. Zarówno sportowych jak i związanych z tematyką patriotyczną. Wszyscy w Poznaniu doskonale wiemy ile dla nas, Wielkopolan, znaczy Powstanie. Pragnąłbym, żeby poświęcony pamięci jego uczestników, turniej żużlowy na Golęcinie na stałe wpisał się do kalendarza naszej dyscypliny – podkreślił Arkadiusz Ładziński, prezes PSŻ Poznań.

Od dziś można kupować bilety na turniej, zaplanowany w Wielkanocny Poniedziałek. Razem z platformą TicketCo zapraszamy do ich kupowania w systemie online pod adresem bilety.speedwayevents.pl.

Wejściówki są aktualnie w przedsprzedaży i można je kupić w niższych cenach, które, w zależności od kategorii, obecnie kształtują się od 14 do 120 zł. W sprzedaży są również bilety dla dzieci do lat 7 w cenie 1 zł. Nie obowiązują one jednak na sektor VIP stadionu w Poznaniu.

Przedsprzedaż zakończy się 15 kwietnia o godzinie 23.59. Później ceny nieznacznie się zmienią.

Razem z wejściówkami można jednocześnie nabyć atrakcyjne gadżety żużlowe i akcesoria kibicowskie. Więcej tego typu asortymentu możecie znaleźć pod adresem: speedway-shop.pl