Poznaliśmy numery startowe zawodników na Puchar Nice 1. LŻ

8 lipca na o godz. 14 na Stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku zostanie rozegrany Puchar Nice Pierwszej Ligi Żużlowej. W poniedziałek 2 bm. w restauracji Moloteka przy Stadionie Letnim w Gdańsku Brzeźnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której rozlosowano numery startowe.

– Formuła zawodów jest prosta. Wystartuje piętnastu zawodników pierwszej ligi z najwyższą średnią. Po raz pierwszy w historii piętnasty zawodnik ma średnia 2,00, a to chyba najlepiej świadczy o poziomie zawodów. W stawce nie ma Adriana Gały, ale to kara za czerwoną kartkę. Z dziką kartą pojedzie zawodnik wybrany przez organizatora. Firma KF Sport wybrała Karola Żupińskiego. Poziom zawodów będzie bardzo wysoki – zapewnił Zbigniew Fiałkowski, wiceprzewodniczący GKSŻ.

 

– Żużel jest istotny na sportowej mapie Gdańska. Był turniej Zenona Plecha, w środę odbędą się półfinały mistrzostw świata juniorów w klasie 250 ccm. Teraz wspieramy Nice Cup, a w sierpniu „małe” Grand Prix – mistrzostwa PGE Ekstraligi. Jeśli dodamy drużynowe mistrzostwa Europy w motocrossie to będzie widać zaangażowanie miasta w sporty motorowe – stwierdził Adam Maksim z Biura Prezydenta miasta Gdańska.

– W tym roku przeprowadzimy w Gdańsku aż trzy imprezy – wyliczył prezez KF Sport, Maciej Polny. Już w niedzielę mamy Puchar Nice z udziałem najlepszych zawodników pierwszej ligi i będzie to preludium przed finałem IMME, który rozegrany zostanie po raz trzeci w Gdańsku. Tym samym w ciągu miesiąca odbędzie się przegląd światowego żużla. Cieszę się, że w zawodach pojedzie Karol Żupiński. Po zawodach podejmiemy decyzję, co dalej z Nice Cup. Wszystko zależy od kosztów licencji, ale jak zawody wypadną dobrze, będziemy zainteresowani organizacją tym zawodów w dalszym ciągu. Na zawody przygotowaliśmy atrakcyjne ceny biletów. Wprowadziliśmy pakiety, które zapewniały wejście na obie finałowe imprezy. Wierzę, że publiczność dopisze. Obsada zawodów jest świetna, wystartuje czterech zawodników Wybrzeża, dlatego miejscowi kibice z pewnością będą mieli komu kibicować– dodał Polny.

W zawodach wystartuje aż czterech reprezentantów Zdunek Wybrzeże: Mikkel Michelsen, Anders Thomsen, Mikkel Bech oraz Karol Żupiński z dziką kartą.

– Obsada turnieju jest bardzo mocna. To chyba najsilniejsza jaką widziałem w Nice Cup – przyznał Anders Thomsen. – Własny tor powinien być naszych atutem. Ciężko będzie o wygraną, bo obsada faktycznie jest bardzo mocna. Dam z siebie 110 procent, zobaczymy czy wystarczy – dodał Mikkel Michelsen.

– W tak silnej stawce na pewno będę odczuwał tremę, ale myślę, że zmobilizuje mnie do walki – powiedział najmłodszy uczestnik turnieju, Karol Żupiński, który otrzymał od organizatorów dziką kartę.

Patronem imprezy został jeden z najlepszych polskich żużlowców w historii, Zenon Plech.- Dobrze, że zawody zostaną rozegrane w Gdańsku. Nie jest dziś łatwo zaprosić tylu dobrych zawodników, dlatego chwała Maćkowi Polnemu. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tych zawodach – powiedział Zenon Plech.

Plech dokonał losowania numerów startowych. Zapytany o preferencje zawodników odnośnie numerów startowych powiedział: – Nie ma jakiegoś szczególnego numeru. Może jedynka ma dość dobry układ pól startowych, ale jeśli tor jest często polewany, to już nie jest tak fajnie. Dla mnie najszczęśliwsze były numery 6 i 7 (z tymi numerami Super Zenon zdobywał medale indywidualnych mistrzostw świata – dop. aut.) – przyznał Plech.

Podobnego zdania byli pozostali zawodnicy. – Wiadomo najlepiej jest startować z pól wewnętrznych, ale jak ktoś jest w formie to nie ma większego znaczenia, z którego pola startuje – stwierdził Mikkel Michelsen.

Lista startowa turnieju:

1. Hans Andersen (Orzeł Łódź)
2. Wiktor Lampart (Speed Car Motor Lublin)
3. Anders Thomsen (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
4. Peter Ljung (Lokomotiv Daugavpils)
5. Norbert Kościuch (Orzeł Łódź)
6. Mirosław Jabłoński (Car Gwarant Start Gniezno
7. Troy Batchelor (ROW Rybnik)
8. Mikkel Bech (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
9. Craig Cook (ROW Rybnik)
10. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
11. Mikkel Michelsen (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
12. Robert Lambert (Speed Car Motor Lublin)
13. Andreas Jonsson (Speed Car Motor Lublin)
14. Rafał Okoniewski (Euro Finannce Polonia Piła)
15. Timo Lahti (Lokomotiv Daugavpils)
16. Kacper Woryna (ROW Rybnik)
R1. Dominik Kossakowski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
R2. Marcin Turowski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

Tomasz Rosochacki